Virtuálny pohovor je pohovor, ktorý prebieha na diaľku - niekedy cez telefón, často však s využitím technológií, ako je napríklad videokonferencia a iné online platformy na komunikáciu. Virtuálna komunikácia si vyžaduje osobitnú pozornosť a  prispôsobenia vzhľadom na obmedzenú schopnosť čítať reč tela a mimiku tváre. Nižšie uvádzame niekoľko odporúčaní, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na úspešný pohovor:

1. Vopred si odskúšajte techniku
Pri virtuálnom pohovore budete potrebovať počítačový hardvér, ako je webová kamera a mikrofón, softvér (napríklad Google Hangouts alebo Zoom) a spoľahlivé internetové pripojenie. Aspoň deň pred virtuálnym pohovorom skontrolujte, či je vaša technika funkčná a vhodná pre efektívnu komunikáciu. 
15 až 30 minút pred pohovorom si skontrolujte internetové pripojenie. Pripojte sa k videostretnutiu alebo telefonickému hovoru, zapnite zvuk a obraz a uistite sa, že všetko je správne nastavené pre váš pohovor.

2. Zvoľte profesionálny odev
Na virtuálny pohovor by ste sa mali obliecť rovnako, ako na klasický pohovor. Vďaka tomu budete nielen pôsobiť profesionálne a nadšene z pracovnej príležitosti, ale budete sa aj cítiť lepšie pripravení a sebavedomejší. Ak si nie ste istí, čo si obliecť, zvoľte odev v štýle business casual.

3. Vopred sa pripravte
Tak, ako pri každom inom pohovore, aj tu platí, že najlepšie výsledky dosiahnete, ak sa naň vopred pripravíte. To, že sedíte pred počítačom neznamená, že by ste sa mali spoliehať na možnosť rýchlo si vyhľadať odpovede alebo sa spoliehať na vopred pripravené odpovede. Mali by ste sa pripraviť tak, aby ste boli schopní viesť prirodzený rozhovor bez klikania alebo čítania priamo zo scenára, čo môže pôsobiť nacvičeným a neprirodzeným dojmom. Pripravte sa rovnako, ako by ste sa pripravovali na osobný pohovor.

4. Obmedzte rušivé vplyvy
Najlepším miestom na pohovor z domu je tiché miesto s minimom rušivých elementov. Vyberte si miestnosť, ktorá je čistá a vyzerá profesionálne, aby sa osoba, ktorá vedie pohovor, mohla sústrediť na vás a nie na to, čo je na pozadí. Položte počítač na stôl alebo pracovný stôl namiesto na kolená alebo gauč.

5. Používajte profesionálnu reč tela
Keďže pohovor prostredníctvom videohovoru alebo telefónu poskytuje obmedzené možnosti komunikovať rečou tela, je dôležité používať ju jasným a profesionálnym spôsobom. Ak napríklad dostanete otázku, ktorá vás zaskočí, zostaňte pokojní a venujte chvíľu času na premyslenie odpovede.
Seďte vzpriamene a uistite sa, že kamera je nastavená tak, aby vaša tvár bola v strede obrazovky. Na väčšine pohovorov si na začiatku a na konci pohovoru podáte s vaším potenciálnym zamestnávateľom ruku. Namiesto toho nájdite iné spôsoby, ako pozdraviť a vyjadriť nadšenie, napríklad úsmevom a zamávaním ruky s vľúdnym pohľadom do očí.

6. Vytvorte priateľskú atmosféru
Vytvorenie priateľskej atmosféry je dôležité, pretože vám umožňuje odlíšiť sa od ostatných uchádzačov. Tým, že si s osobou, ktorá s vami vedie pohovor, vybudujete osobné prepojenie.
Pri komunikácii v online priestore je potrebné nájsť spôsob, ako vytvoriť toto prepojenie. Môžete to dosiahnuť tým, že budete pripravení komunikovať o spoločnom záujme, spýtate sa, aké má osoba, ktorá vedie pohovor skúsenosti s virtuálnymi pohovormi, alebo si nájdete inú neutrálnu tému, vďaka ktorej sa o osobe na druhej strane dozviete viac.

7. Buďte autentickí
Pri virtuálnom pohovore máte jedinečnú príležitosť absolvovať rozhovor v uvoľnenom, známom prostredí a ukázať tak osobe, ktorá vedie pohovor, kto ste a prečo ste tým najvhodnejším kandidátom na ponúkané pracovné miesto. Personalisti sledujú, ako sa vyjadrujete, a na základe toho posúdia, či ste pre spoločnosť vhodným adeptom. Využitím prípravy na pohovor, reči tela a mimiky tváre prejavte svoju sebadôveru a osobnosť v súvislosti s danou pozíciou.

8. Zostaňte v kontakte
Dobrým zvykom je poslať do 24 hodín po pohovore e-mail, v ktorom sa poďakujete osobe, ktorá viedla pohovor, za venovaný čas a oznámite jej, že ste k dispozícii, ak by mala ďalšie otázky.

Odporúčané príspevky