A Napriek tomu, že životopis je dokument, ktorý pozná takmer každý, študenti ale aj ľudia s pracovnými skúsenosťami majú aj v dnešnej dobe problém s tým, aby si ho napísali správne. Je dôležité uvedomiť si, že personalista, recruiter alebo headhunter musí denne prejsť desiatky až stovky životopisov. Tu preto platí zlaté pravidlo, ktoré znie: zaujať treba na prvý pohľad!

Čo to znamená? Už len taká maličkosť, ako odlíšiť svoj životopis farebným štýlom, vám môže výrazne zvýšiť šance na to, že personalista nezahodí váš životopis do koša. Teraz vám uvediem pár bodov, ktorých by ste sa pri vytváraní vášho životopisu mali držať:

    • farba (skúste popustiť uzdu fantázii a pohrajte sa s tým, ako váš životopis môže vyzerať na prvý pohľad – červená, žltá, modrá farba vášmu životopisu neuškodí)

    • obsah (zaujať je dôležité, ale pamätajte na to, že obsah Vášho životopisu bude prečítaný, preto sa snažte čo najviac opísať vašu osobnosť a pracovné skúsenosti)

    • rozsah (max. 2 strany!)

    • fotografia (áno, dajte ju tam, ale aj tu platí, že CV by malo byť vašou vizitkou, preto žiadne selfie, fotografie so zvieratami či upravené fotografie rôznymi filtrami – fotografia by mala byť formálna tak, ako na OP alebo vodičáku)

    • klamstvá (verte mi, neoplatí sa klamať; personalisti si informácie preverujú a to nie len priamo na pohovore, ale aj predtým, ako vás skontaktujú a veľmi ľahko prídu na to, že klamete)

    • sociálne siete (áno, personalisti si vás overia aj na sociálnych sieťach, preto si dajte pozor na to, čo tam zdieľate; profil na LinkedIne by mal byť už tiež samozrejmosťou (najlepšie v ANJ), pričom odkaz naň by mal byť rovnako súčasťou vášho CV)

    • záľuby (úprimne, toto nikoho nezaujíma, preto ich kľudne v CV vynechajte a zamerajte sa na iné veci – ak to bude personalistu zaujímať, môžete ich na odľahčenie spomenúť na pohovore)

    • jazyky a skills (nikdy, opakujem NIKDY si neuvádzajte pri jazykoch či skills level „expert“, pretože pokiaľ neviete simultánne tlmočiť či nepoznáte všetkých xyz funkcií v exceli, verte, že nie ste expert – menej je niekedy viac ☺)

    • vlastnosti („komunikatívny“ vidíme takmer v každom životopise, avšak keď sa na pohovore spýtame, kedy sa u nich táto vlastnosť prejavila naposledy, kandidáti sú zrazu ticho – preto si reálne zhodnoťte svoje vlastnosti tak, aby ste ich vedeli aj dokázať a okomentovať)

    • skúsenosti (pamätajte: nie je dôležité len to, čo poviete, ale aj ako to poviete; máte skúsenosti s prácou v sklade? Skvelé! Uveďte to, avšak namiesto „vykladania krabíc“ uveďte napríklad „zodpovednosť a manipulácia s predajným tovarom“ ;))

    • podpis (životopis VŽDY posielajte v pdf. verzii, pričom ho podpíšte formou Meno Priezvisko, v.r. (napríklad „Janko Mrkvička, v.r.“)

A nakoniec jedna rada: nechajte si nejaké tie esá v rukáve aj na pohovor. Ak ste pracovali na zaujímavom projekte či viedli zaujímavý tím ľudí a podobne, neopisujte to detailne, ale vzbuďte v personalistovi zvedavosť, aby vás minimálne kontaktoval 😉

Držíme vám prsty!

Ing. Vladislav Sochanič, PhD.

EPF Group, a.s.

Odporúčané príspevky